Maddenin Halleri (Katılar - Sıvılar- Gazlar)

Maddenin Halleri (Katılar - Sıvılar- Gazlar)

**Maddenin üç hali vardır. Bunlar ; katı, sıvı ve gazdır.

 

  1. KATI MADDELER :
  • Katı maddelerin belli bir şekli vardır. Dışarıdan bir etki olmadıkça şekilleri değişmez.
  • Katı maddeler akışkan değildir. ( masa, tahta, defter ...)

 

  1. SIVI MADDELER :
  • Sıvı maddeler akışkandır. Sıvıların belli bir şekli yoktur. Sıvı maddeler içinde bulundukları kabın     şeklini alırlar. ( su, süt, yağ ... )

 

ÖNEMLİ : Küçük taneli katılar , sıvılar gibi akışkandır. Bu tür katı maddeler aynı zamanda sıvılar gibi içinde bulundukları kabın şeklini alırlar. Örneğin ; toz şekeri veya tuzu bir kavanoza doldurduğumuzda , kavanozun şeklini aldığını görürüz. Bunun sebebi yığın halinde bulunmalarıdır. Bu durum küçük taneli katıların sıvı olduğu anlamına gelmez. Çünkü bunlar tek tek düşünüldüğünde katı oldukları görülür.

 

  1. GAZLAR :
  • Gazlarda aynı sıvılar gibi bulundukları kabın şeklini alırlar. Belli bir şekilleri yoktur. Örneğin;  topun, şişmiş balonun içindeki hava.
  • Gazların yayılma özelliği vardır. Örnek;odanın bir köşesine dökülen kolonya buharlaşarak gaz haline gelir ve kokusu bütün odaya yayılır.
  • Gazlar çok küçük gözeneklerden kaçabilir. Örneğin; şişmiş bir balonu toplu iğneyle deldiğimizde balonun hızla söndüğünü görürüz. Bu deneyde bize gazların küçüçük gözeneklerden bile geçebileceğini gösterir.
  • Gazların varlığını anlamak için ; bir kağıt parçasını yüzümüze yelpaze gibi tutalım veya yanan bir mumu üfleyelim. Her iki etkinliğin sonucunda da havayı hissederiz.
Ekleyen : Dosyabak.com

Maddenin Halleri (Katılar - Sıvılar- Gazlar)

Yorum Yazabilirsiniz...

YAZILAN YORUMLAR

Bu içerik hakkında henüz yorum yazılmamış.İlk yorumu siz yazabilirsiniz.
Benzer Dosyalar