TEKNOLOJİ HABERLERİ

8 Çekirdekli işlemciler satışa sunuldu

AMD-FX.jpg

İlk sekiz çekirdekli masaüstü işlemcisiyle bilgisayar tutkunları ve hız aşırtma meraklıları, benzeri görülmemiş fiyatlara muhteşem bir bilgisayar deneyimi yaşayabilecek.

AMD, masaüstü bilgisayar kullanıcılarını kısıtlamayacak ve kişiye özel bir deneyim yaşatacak AMD FX mikroişlemci ailesinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. İlk sekiz çekirdekli masaüstü işlemcileri olan AMD FX masaüstü işlemcileri, bilgisayar ve dijital ortam tutkunlarına çoğul ekranlarda oyun oynama, en ağır çoğul görevleri yürütme ve HD içerik hazırlama gibi olanakları sunuyor. Bu ürünler, AMD'nin yakında piyasaya çıkacak "Interlagos" kod adlı sunucu işlemcilerinde ve yeni nesil AMD Hızlandırılmış İşlemcilerde kullanılacak "Bulldozer" kod adlı yeni çok çekirdek mimarisini barındıran ilk işlemciler oluyor.

"AMD FX işlemcileri oyuna çok kararlı bir şekilde geri dönüyor ve bu kararlılığını da ilk olarak "En Yüksek Frekansa Sahip Bilgisayar İşlemcisi" dalında Guinness Dünya Rekoru elde ederek kanıtlıyor" diyen AMD Müşteri Gruplarından Sorumlu Genel Müdür Chris Cloran, şöyle devam etti:

"Hız aşırtma meraklılarının, AMD FX işlemcilerin ulaşabildiği frekanslardan memnun kalacağı kesin. Ayrıca bilgisayar tutkunları ve HD medya uygulamalarını sevenler de, AMD FX işlemcilerin dengeli ve makul fiyatlı bir masaüstü sisteminde sağlayabileceği performansı çok beğenecek."

AMD FX işlemcilerin saat çarpanlarındaki kilit kaldırıldığı için hız aşırtmak daha kolay ve bilgisayar tutkunlarının daha yüksek işlemci hızlarına çıkıp buna paralel performans artışları elde etmeleri mümkün. İşlemciler ayrıca AMD Turbo Core teknolojisine sahip olduğu için, işlemci çekirdeklerinde performansı dinamik şekilde ayarlayarak en ağır iş yüklerinde bile azami performans sunuyor.

Aşağıdaki AMD FX işlemciler bugünden itibaren dünya genelinde perakende satışa sunulacak. Diğer AMD FX işlemcilerin ve AMD FX tabanlı sistemlerin de yakında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

FX Modellerinin satış fiyatları ise şöyle;

• FX-8150: Sekiz çekirdek, 3,6 GHz taban hız (3,9 GHz Turbo Core, 4,2 GHz Max Turbo), $279

• FX-8120: Sekiz çekirdek, 3,1 GHz taban hız (3,4 GHz Turbo Core, 4,0 GHz Max Turbo), $235

• FX-6100: Altı çekirdek, 3,3 GHz taban hız (3,6 GHz Turbo Core, 3,9 GHz Max Turbo), $189

• FX-4100: Dört çekirdek, 3,6 GHz taban hız (3,7 GHz Turbo Core, 3,8 GHz Max Turbo), $129

Kullanıcılar, AMD FX işlemciyi AMD 9 serisi ana kart ve AMD Radeon HD 6000 serisi ekran kartlarıyla birleştirerek AMD "Scorpius" platformunu küçük bir servet ödemeden elde edip olağanüstü bir oyun ve HD eğlence deneyimine kavuşabilecek. "Scorpius" platformunun parçası olan AMD FX işlemciler, birden fazla ekran kartının birleştirilmesiyle muhteşem bir görsel deneyim yaşatan AMD CrossFireX teknolojisini ve altı adede kadar ekranda olağanüstü çözünürlüklü görüntüler veren AMD Eyefinity teknolojisini destekliyor. AMD CatalystControl Center / AMD VISION Engine Control Center ile kullanıcılar, düzenli güncellemeler elde ederek sistem performansını ve kararlılığını arttırıp yeni yazılımlardan yararlanabilecek.

YAZILAN YORUMLAR

Bu içerik hakkında henüz yorum yazılmamış.İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz...